Diferenta Dintre Oamenii De Succes Si Cei Care Nu Reusesc

Share Button

Diferenta Dintre Oamenii De Succes Si Cei Care Nu Reusesc

M-ai crede daca ti-as spune ca succesul este o chestiune de detaliu? In sensul ca la fel de bine poti avea succes, dupa cum poti esua. Diferenta o face modul in care privesti lucrurile, modul in care gandesti. Acesta este detaliul esential de care vorbesc.

Modul cum gandesti te poate distruge sau te poate ridica.

Calea cea mai simpla sa vezi ca asa stau lucrurile este sa iei doi oameni care fac aceeasi actiune, iar unul dintre ei are rezultate bune si celalalt se plange ca nu poate.

Iti pot da zeci de exemple concrete, dar de dragul simplificarii ma rezum la unul, cred eu convingator pentru a intelege cum stau lucrurile.

Doi barbati (sa-i denumim simbolic George si Radu) trec printr-o despartire. Fiecare se desparte de sotia lui cu care a trait cativa ani buni.

Cazul negativ:

George sufera teribil, iar mintea lui vede totul ca pe o mare drama. Slabeste cateva kilograme, deoarece nu se mai hraneste corespunzator, se apuca de baut, ba chiar se gandeste sa se apuce de fumat, insa nu ia aceasta decizie.

Este trist mai tot timpul si nu gaseste niciun sens in viata fara persoana pe care el o considera foarte speciala cum nicio alta nu mai este pe Terra.

Are probleme la locul de munca si este avertizat de sef ca viata personala il priveste, iar atunci cand vine la munca sa-si lase problemele acasa. Daca va continua asa, cu parere de rau i se va spune ca va trebui sa fie concediat, pentru ca afecteaza negativ activitatea firmei.

Cazul pozitiv:

Al doilea barbat – Radu, desi sufera in sinea lui destul de mult, analizeaza la modul rational situatia si incearca sa identifice greselile pe care le-a facut, ca sa invete din ele.

Gandeste la modul ca totul se intampla cu un scop si ca probabil e spre binele lui, chiar daca pare o drama.

Incearca, oricat ar fi durerea de mare, sa gaseasca cateva avantaje ale acestei situatii, cum ar fi: posibilitatea unui nou inceput, posibilitatea de a-si modifica o parte din obiceiuri, ocazia de a-si gasi un nou hobby.

George isi pierde pana la urma si slujba si ajunge destul de rau, se muta la parinti pentru o perioada spune el, pana se redreseaza.

Radu incepe sa iasa si sa interactioneze cu femei si pana la urma isi gaseste o partenera pe care aparent o considera chiar mai interesanta decat fosta sotie, din multe puncte de vedere.

Si acum, ce iti voi spune e aur!

Ca sa retii cat mai bine ideile de baza, le voi puncta: 🙂

• Consider ca majoritatea oamenilor au 80% parti pozitive si numai 20% parti negative.

• Trebuie sa te axezi pe pozitiv tot timpul, indiferent de situatie si de context. Daca esti o persoana negativista, vei atrage ceva negativ in viata ta. Si ma refer atat la oameni, cat si la intamplari. Daca te axezi pe pozitiv, universul iti va aduce lucruri pozitive si oameni pozitivi in viata ta.

Stiu ca poate suna ciudat ce-ti spun, dar functioneaza. Incearca si te vei convinge!

Cu totii avem momente cand suntem negativisti, suparati, tristi sau cum vrei tu sa-i zici…

Atunci aminteste-ti de acest articol si cauta ceva care sa te invioreze, gaseste imediat un lucru pozitiv asupra caruia sa-ti indrepti atentia si gandirea.

• Oamenii pozitivi si de succes imbratiseaza greselile si esecurile, stiu ca fac parte din drumul lor si ca nu le pot elimina, ci doar reduce cat de mult pot, invatand din ele si tragand concluzii care sa-i ajute. Pe cand oamenii negativi sunt foarte afectati de insuccese si de greselile pe care le fac, raman blocati, tot analizand si consumandu-se la ideea ca puteau evita greselile.

Hai sa-ti spun un secret! Nu le poti evita! Nici tu, nici eu, nimeni! Eu am facut o mie de “tampenii” in toate domeniile majore ale vietii: sanatate, relatii, bani.

Acum probabil ca fac 100 de greseli. Deci am redus dramatic numarul lor, dar tot mai fac. Si cand ma simt nemultumit sau demoralizat, in loc sa bocesc, ma redresez repede deoarece consider ca numai asa pot evolua si incerc sa invat din greseli, iar data viitoare sa fac mai putine.

La final…

Nu mai lasa esecurile sa te deprime! Din contra, distreaza-te pe seama lor! Ia-ti o bere, un suc sau o inghetata! 🙂 Dar totusi ai grija sa tragi niste invataminte.

In opinia mea, cele 3 puncte enumerate mai sus luate cumulat, reprezinta principala diferenta intre oamenii de succes si cei care esueaza.

Fii un om de succes!

Iti multumesc pentru atentie si ne “reauzim” in curand.

Cu prietenie si respect,
Dragos Stoica




Aboneaza-te La Newsletter:

Prenumele:

E-mail-ul pe care-l folosesti des:

Conform normelor GDPR (General Data Protection Regulation) adoptat de Parlamentul European, e-mail-ul tau va ramane strict confidential si NU va fi folosit in scop comercial. Te poti dezabona oricand.



Share Button